İnşaat Sonrası Ev Temizliği

0 290

Temizlik

Konut piyasası gelişmeye devam ediyor. Büyükçekmece, Esenyurt ve Beylikdüzü bölgesi ve çevre ilçelerinde talep gören bir çok proje, site mevcut. Bu projelerin imalatı bittikten sonra, inşaat sonrası oluşan kirlilik söz konusudur. Evin tamamı toz, harç, silikon, etiket ve koruma bantları ile istenmeyen bir görüntüye maruz kalmaktadır. Birçok insan yeni bir evin inşaat sonrası temizlik nasıl yapılır bilmek istiyor. Aslında fazla bir seçeneğiniz yok, iki seçeneğiniz mevcut.

Birinci seçenek, özel bir profesyonel temizlik hizmeti almaktır. Bu seçeneği değerlendiriyorsanız, temizlik şirketleri konusunda araştırmanızı yapın. Çevrenizden, dostlarınızdan daha önce hizmet aldıkları temizlik şirketleri tavsiyesi alabilirsiniz.

İkinci seçenek ise, bu işi kendi kendinize yapmanız.

İnşaat sonrası temizliği

Genel İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu zorlu temizliği genellikle temizlik şirketlerine yaptırmak tercih edilir ancak kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle de arkadaşlarınız veya ailenizden yardım almanız durumunda bir ya da iki günlük süre tertemiz evinizde oturmaya başlamanız için yeterli olacaktır. İnşaat sonrası ev temizliğinin genel kuralları şunlardır.

Kaba Atıklardan Kurtulun

Öncelikle yerde birikmiş molozlardan, inşaat atıklarından, kutu ve kablolardan, bantlardan kurtulun. Böylece evdeki kirliliğin kabasını almak yapmanız gereken temizliğin boyutunu daha iyi anlamanızı sağlar.

Detaylı Temizliğe Hazır Olun

İster inşaat ister renovasyon olsun, evin içinde yapılan işlemler çok fazla toz yaratır. Evin aklınıza gelen her noktasında toz birikmiş olabilir. Bu sebeple detaylı bir temizlik yapmanız gerektiğiniz unutmayın.

Yüz Maskesi ile Korunun

İnşaat temizliği nasıl yapılır dediğinizde ihtiyacınız olan en önemli ürünlerden biri yüz maskesidir. Boya lekelerini çıkarmak için tiner olsun, fayanslarda kullanacağınız çamaşır suyu olsun birçok malzemeyi kullanırken yüz maskesi kullanmanız gerekecektir.

Temizliğe Yukarıdan Başlayın

Her temizlikte olduğu gibi yukarıdan aşağıya gitmek işinizi kolaylaştırır ve temizlediğiniz zemini bir kere daha temizlemek zorunda kalmazsınız. Bu yüzden duvarları, dolapları ve camları öncelikle temizleyin. Ayrıca dıştan içe temizlemek, yani balkon ve camları temizleyip içeri girmek de akıllıca bir strateji olacaktır.

İnşaat Sonrası Detaylı Temizlik Nasıl Yapılır?

Bazı yüzeyler inşaat sırasında daha zorlu lekelere maruz kalmış olabilir. Bu yüzeyleri temizlemek için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Banyoyu Temizleyin

İnşaat sonrası banyo temizliği sırasında alçılı ve kireçli yüzeyleri, fayansları ıslatmadan önce bir çuval yardımıyla ovarak kirin kabasını alabilirsiniz. Sonrasında duşakabini ve tuvaleti Domestos gibi etkili bir çamaşır suyuyla temizleyebilirsiniz.

Fayansları ve Derz Aralarını Unutmayın

İnşaat sonrası fayans temizliği nasıl yapılır dediğinizde öncelikle maskenizi takıp, camları açarak tüm tozları güzelce süpürün. Bir bez ile fayansların kabasını alın. Derzleri temizlemek için Cif Amonyaklı Krem gibi etkili bir ürün kullanabilirsiniz.

Camları Lekelerden Arındırın

İnşaat sonrası cam temizliği nasıl yapılır dediğinizde ise muhtemelen boya lekelerine müdahale etmeniz gerekecektir. Bu lekeleri öncelikle jilet ile kazıyabilirsiniz. Ardından maskenizi takıp boya lekelerini tiner ile çıkarabilirsiniz. Son olarak camlarınızı normal bir şekilde silerek ince temizliğini yapmak gerekecektir.

Zemini Silin ve Temizliği Bitirin

İnşaat sonrası parke temizliği için önce elektrik süpürgesiyle iyice süpürün. Sonrasında ahşap yüzeyler için özel olarak üretilen Cif Jel Zemin Uzmanı gibi bir temizleyiciyi suya ekleyerek bez veya paspas ile silebilirsiniz. Bu yöntemlerle inşaat sonrası ev temizliği nasıl yapılır sorunuz yanıtlanmış olacak. Size ise yorucu bir temizlikten sonra yeni ve tertemiz evinizin keyfini çıkarmak kalacak.

Profesyonel temizlik hizmetimizden yararlanmak istiyorsanız bizi arayın!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x