Ev Düzenleme İpuçları

0 114

Bekarlar, öğrenciler ve hatta acemi gelinler için ev düzenleme ev temizleme en büyük dertlerden biridir.

Günlük, haftalık, aylık ve 3 aylık temizlik sistemini oturtmak gerek! Evinizi sürekli temiz ve düzenli tutmak için günlük olarak az zaman ayırmak basit ama etkili bir çözüm.

Ev temizliğinde temel olarak şunları uygulayın:
Gece yatmadan klozete domestos sıkın öyle yatın. Gün içinde de her tuvalete gidişinizde çıkmadan içine biraz domestos döküp öyle çıkın.
Sabah kalkınca üç dört kat tuvalet kağıdına birkaç damla cif, marc veya fısfıs domestos damlatıp klozetin oturulan kısmını bir kere silin. Üç dört kat yeni parça tuvalet kağıdını elinizle az ıslatıp durulama amaçlı bir kere daha geçin. Bu işlem bütün gün klozetinizin dışını tüm gün hijyenik tutar.
Banyo aynasını sabah geçerken bir parça kuru kağıtla silin, izi tozu gider ve günlük olarak parlak ve temiz görünür.
Her sabah banyodaki el havlusunu değiştirin.
Kahvaltıdan sonra bulaşıkları mutlaka bekletmeden makinaya yerleştirin veya hızlıca elde yıkayın. Bulaşık biriktirmeyin, mutfağınız her zaman bulaşıksız olsun.
Odalarda çay kahve içildiğinde bardaklarını bekletmeden kaldırın.
Bir paket ıslak mendili salonda bir köşede saklayın. Her gün oradan geçerken bir iki ıslak mendil alıp sehpa, raf, tv ünitesi, pencere önü mermeri gibi yerlerin üstünü şöyle bir geçin. Islak mendil hem nazikçe ahşaba zarar vermez hem de toz birikmesini önlemiş olursunuz. İlla bezlere spreylere, teferruatlı toz alma operasyonlarına gerek yok. Her gün iki ıslak mendil toz olayını çözer.
Sabah evi yarım saat kadar havalandırın, tüm odaları. Ardından perdelere ve koltuklara sprey tekstil parfümü sıkın. Çamaşır parfümünüz yoksa parfümünüzü kendiniz yapın. Boş bir (içi iyi durulanmış) camsil şişesine yarım kapak yumuşatıcı dökün, şişeyi yarısına kadar su doldurup çalkalayın. Bu şişeden her sabah perdelere, koltuklara, yastıklara birkaç fıs sıkın. Ev havalandıktan sonra mis gibi kokar. Şişedeki sıvıyı üç günde bir yenileyin.
Unutmayın, ani misafir gelse bile, ev tozlu olsa bile derli topluysa insanların gözüne çok kirli görünmez. Hele güzel kokuyorsa hiç! Bunun için her sabah odalardan geçerken etraftan battaniye, yastık ıvır zıvırı toplayarak geçin. Havalandırma ve parfümleme de yaparsanız, banyoda temiz havlunuz ve çamaşır suyu kokan klozetiniz olursa, gerisi nolursa olsun eviniz en temiz ev sayılır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x